Alkol Çeşitleri ve Özellikleri

Alkol Çeşitleri ve Özellikleri. Alkol birçok yüzyıl boyunca insanlık kültürünün bir parçası olmuştur – alkollü içecekler tarihinin M.Ö. 10.000’e kadar dayandığına inanılmaktadır. Bir alkollü içecek, etanol (veya etil alkol) olarak bilinen belirli bir alkol türünü içerir. İçki içtiklerinde insanın sarhoş olmasına sebep olan şey bu etil alkoldür.

En çok tüketilen alkollü içecekler listesi

Alkol Çeşitleri ve Özellikleri

1-Bira

En geniş anlamıyla, “bira”, tahılın fermantasyonu ile yapılan herhangi bir alkollü içecektir. Bira dört temel bileşenden oluşur: Arpa, su, şerbetçiotu ve maya. Dünya üzerinde en çok bira tüketilen ülke kişi başı 142,6 litre ile Çek Cumhuriyeti’dir. Dünya’da en çok tüketilen ilk beş bira markası ise Snow (Çin), Tsingtao (Çin), Bud Light (Amerika), Budweiser (Amerika) ve Skol (İngiliz, Kanada, İsveç ve Belçika karışımı)

2-Votka

“Votka”, Slavca’da su anlamına gelen “voda” kelimesinden gelmektedir. Votka ‘nın ilk kez Rusya’da ya da Polonya’da üretilip üretilmediğine dair tartışmalar bugün halen devam etmektedir. Votkanın Rusya’da 9. yüzyılda Polonya’da ise 11. yüzyılda üretilmeye başlandığına dair kanıtlar bulunmaktadır. Votka, fermente edilebilir şekerler içeren herhangi bir bileşen kullanılarak üretilen açık renkli ve yıllandırılmamış bir alkoldür. Çavdar, arpa ve buğday gibi hububat taneleri yaygın şekilde votka yapımında kullanılır ancak bunların yanı sıra patates, üzüm veya şeker votka pancarı ile de yapılabilmektedir. Dünya üzerinde en çok bilinen ve tüketilen votka markaları Simirnof (Rusya), Absolut (İsveç), Khortytsa (Ukrayna), Khlibnyi Dar (Ukrayna), Zubrowka (Amerika), Pyat Ozer (Rus) ve Grey Goose (Fransız) dur.

3-Tekila

Alkol Çeşitleri ve Özellikleri
Alkol Çeşitleri ve Özellikleri

Tekila, bir kaktüse benzeyen dikenli Meksikalı bitki olan agavenin pişmiş ve fermente edilmiş suyundan (“Uh-Gah-Vee” olarak telaffuz edilir) üretilen damıtılmış bir alkoldür. Dünya üzerinde en iyi tekila markaları şu şekildedir:

Cazadores, , EJimador, Milagro, Tres Generaciones, Corralejo, Herradura, Cabo Wabo, 1800 Tequila, Patron ve Don Julio’dur.

4-Şarap

Şarap, fermente edilmiş üzüm suyu ile yapılan alkollü bir içecektir. Teknik olarak, şarap herhangi meyve ile (örneğin elma, kızılcık, erik, vb.) yapılabilir, ancak şaraplar genellikle şarap üzümü ile yapılmaktadır. En çok bilinen şarap türleri Cabernet Sauvignon, Syrah ve Zinfandel’dir.

5-Rom

En basit tanımında, rom şekerden damıtılmış alkol çeşitleri arasında yer alan likördür. Kullanılan şeker ya saf şeker kamışı şekeri, şurup ya da pekmez olabilir ve her iki bazla da, romun altında yatan lezzet tatlı, kızarmış şekerdir. Rum en popüler likörlerden biridir ve Daiquiri ve Mojito da dahil olmak üzere en sevilen kokteyllerin bazılarında kullanılır. En çok rom tüketilen ülkeler Dominik ve Filipinler’dir. En iyi rom markaları ise şu şekildedir: Zacapa Rom (Guatemala’daki kırsal alanda üretilmektedir, nadir bir türdür.), Myers’s Rom (Jamaika’da üretilen ilk romlardan biridir), Smatt’s Silver Rom (Muz, karamel, Hindistan cevizi ve vanilya ile harmanlanmış Jamaika romu.)

İçki isimleri ve okunuşları – Alkol Çeşitleri ve Özellikleri

Cabernet Sauvignon – “kaberne sovinyon”

Sex on the beach- “Seks on dı biiç”

Absente – “Absent”

Irish Whisky – “Ayriş Viski”

Mojito- “Mohito”

Tequila Sunrise – “Tekila Sanrays”

Caipirinha – “Kaypırinya”

Bloody Mary – “Blodi Meri”

Iceberg – “Aysberg”

Jack daniels – “Jek Deniyıls”

Jose Cuervo – “Cose Kuervo”

Olmeca Anejo – “Olmega Aneyo”

Jagermeister – “Yegağrmayster”

Baileys – “Beyliiz”

Corona – “Korona”

Grolsch – “Gırolş”

Mariachi Black – “Mariaçi Bılek”

Guinness – “Gines”

Miller – “Milır”

Bazooka – “Bazuka”

Tommy Bahama Golden Sun Rum – “Tomi Bahama Golden San Rom”

Diplomático Añejo Rum – “Diplomatiko Aneyo Rom”

By admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir