alım opsiyonu nedir

Opsiyon Sözleşmesi Ne Demektir?

Alım Opsiyonu Nedir? İki taraf arasında gerçekleştirilen ve alıcıya ödeyeceği opsiyon primi olarak belirlenen bedel karşılığında, yine belirli bir vadeye dek ya da belirli bir vadede ödemek üzere, bugün itibari ile belirlenen kullanım fiyatı üzerinden opsiyona gerekçe gösterilen bir kıymeti, malı ya da finansal göstergeyi satma veya satın alma hakkı veren, satıcıya ise alıcının bu sözleşmeden kaynaklanan hakkını kullanması halinde sözleşmeye konu olan kıymeti, malı ya da finansal göstergeyi alma veya satma yükümlülüğünü getiren akittir.

Opsiyon Sözleşmesine Dair Bilinmesi Gereken Kavramlar;

  • (Strike Price) Kullanım Fiyatı; Sözleşmeye konu edilen kıymetin, malın ya da finansal göstergenin üzerinde anlaşmaya varılan tarihteki satım ya da alım fiyatıdır.
  • (Optium Premium) Opsiyon Primi; Satma ya da alma hakkı için ödenen tutardır.
  • (Long) Uzun Taraf; Opsiyon sözleşmesini alan tarafa denilir. Organize opsiyon piyasalarında uzun tarafın prim ödeme dışarısında hiçbir yükümlülüğü bulunmaz bu sebeple de herhangi bir risk taşımaz.
  • (Short) Kısa Taraf; Opsiyon sözleşmesinin satan tarafıdır. Organize opsiyon piyasa kapsamında kısa taraf vade tarihi ya da vadeye kadar alma ya da satma yükümlülüğü altına girdiklerinden dolayı risk taşımaktadırlar, bu sebeple de kısa taraftan teminat talep edilmektedir.

Peki, Opsiyon Türleri Nelerdir?

alım opsiyonu nedir
alım opsiyonu nedir

İki tür opsiyon bulunmaktadır. Bunlardan biri satım opsiyonu diğeri ise alım opsiyonudur.

Alım Opsiyonu Nedir?

Alım opsiyonu sözleşmeyi almış olan tarafa belirli bir vadede ya da belirli bir vadeye kadar belirlenmiş miktarda kıymeti, malı ya da finansal göstergeyi belirli bir kullanım ücretinden almak hakkı vermektedir.

Satım Opsiyonu Nedir?

Sözleşmeyi alan tarafa belirli bir vadede ya da belirli bir vadeye kadar belirlenmiş miktarda kıymeti, malı ya da finansal göstergeyi belirlenmiş bir fiyattan satma hakkı vermektedir.

Bu iki opsiyon türünde de T günü olarak adlandırılan işlemin gerçekleştirildiği tarihte prim borçları uzun pozisyon sahibinin hesabından tahsil edilmektedir. Kısa pozisyon sahibinin alacağı prim, işlemin hesabına gerçekleşmiş olduğun tarihten bir gün sonra yani T+1 günde yatırılır.

Scalping nedir? Yazımızı da okumak isterseniz tıklayabilirsiniz.

By admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir