18 Yaşını Doldurmadan Banka Hesabı Nasıl Açılır

18 Yaşını Doldurmadan Banka Hesabı Nasıl Açılır? Her Türk vatandaşının 18 yaşını doldurmadan birçok işlemi gerçekleştirmesine olanak tanınmadığı için banka hesabı açtırmak ve birikimlerini yapmak isteyen 18 yaş altı öğrenciler için yanında velisi ile bankaya başvurması hesap açmasını kolaylaştırmaktadır. İlgili bankaya veli ile beraber gidildiğinde dakikalar içerisinde hesap açtırıp hemen hesap kullanılmaya başlanabilir.

18 yaşını doldurmamış öğrenciler için her banka ise hesap açmayı uygun görmemektedir. Bu sebeple öncesinde banka ile görüşülüp bu şekilde hizmet verip vermedikleri hakkında bilgi almak gerekir. Genel itibari ile ise birçok banka 18 yaş altı çocukların hesap açtırabilmesine olanak sağlamaktadır. Bunun için yapılacak tek şey kendilerine ait olmasını istedikleri banka hesabı için öğrencilerin velileri ile birlikte ilgili bankalara başvurmalarıdır.

Gençlerin geleceklerine kendi adlarına yatırım yapabilmeleri açısından da teşvik edici olan bu hesaplar veli imzası olduğu takdirde vadesiz veya vadeli mevduat hesabı şeklinde de gerçekleştirilebiliyor. Son yıllarda ise öğrencilerin bu tarz birikimle yapabilmesi için birçok banka bu konuda olanak sağlamaya başlamıştır.

18 Yaşını Doldurmayanlar İçin Hesap Açtırabilecekleri Bazı Bankalar ve Hesaplar

Yapı Kredi Bankası – “İlk Param”

Türkiye İş Bankası – “Kumbara Fonu”

Denizbank – “Çocuk Birikim Hesabı”

18 Yaşını Doldurmadan Banka Hesabı Nasıl Açılır
18 Yaşını Doldurmadan Banka Hesabı Nasıl Açılır

Akbank – “Mevduat Birikim Hesabı”

Finansbank – “Okullu Hesap”

Ziraat Bankası – “Büyüyen Çocuk Fonu”

Halkbank – “ Birikimli Mevduat Hesabı”

Bakıldığında günümüzde ilkokul öğrencilerinin bile internet üzerinden alışveriş yapabildiklerini, bir şeyler alıp sattıklarını bile görebiliyoruz. İnternet çağının hâkim olduğu bugünlerde ise çocukların banka hesabı açtırmalarına da olanak sağlanmalı ve bu konuda neler yapabilecekleri neler başarabilecekleri de görülmelidir.

Kendilerine özgüven bile getirebilecek bu istekleri doğrultusunda her çocuk banka hesabı açtırıp parasını biriktirmek ve kendi için faydalı şeyler yapabilmektedir. Üstelik bu durumda çocukların sorumluluk sahibi olmaya başlayacakları da kaçınılmaz bir gerçek olacaktır. Birçok işimizi bankalar tarafından hallettiğimiz bu zamanlarda çocukların da bu konuya hâkim olup bilgi sahibi olmaları gerekir. Bu nedenle erken yaşlarda çocuklara bu sorumluluk aşılanmalı ve banka hesabı açıp para biriktirmeleri konusunda teşvik dahi edilmelidirler.

By admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir